טיפול בפצעי אקנה

פצעי אקנה או בשמם האחר, פצעי בגרות, הינם פצעים שנוצרים בעור עקב תהליכים דלקתיים. הם אופייניים במיוחד בקרב צעירים וצעירות מתבגרים וכ 85% מהם סובלים מהתופעה בשלבים מסוימים בתקופת בגרותם. יחד עם זאת, פצעים עלולים להופיע גם בגיל מבוגר, בגיל תינוקות ולמעשה בכל גיל. בעור יש בלוטות חלב, ולעיתים, עקב פעילות יתר שלהן הן מפרישות חומר בכמות המרובה מהרגיל. הן סותמות את נקבוביות  העור וגורמות ליצירת "פקקים לבנים" על פניו שנקראים בשפה המקצועית קומודונים. חלק מהקומודונים נמצא מתחת לעור ונראים כמו בלוטה לבנה, וכאשר הם עולים הם באים במגע עם חמצן שגורם להם להשחיר. אלה הם הראשים  השחורים שבהם מטפלים ומסירים באמצעים קוסמטיים. סתימת  הנקבוביות מונעת מהשומן להתנקז החוצה וכך מתחילים תהליכים דלקתיים שגורמים בסופו של דבר לאקנה.

סיבות להופעה

לא ברורים לחלוטין  הסיבות לכך שפצעי אקנה נוצרים אצל צעירים מסוימים בעוד שאצל אחרים הם אינם מופיעים. יחד עם זאת, מזהים מספר גורמים שתורמים לתופעה.
פעילות הורמונאלית מוגברת בגיל ההתבגרות ובעת המחזור חודשי.

סיבות גנטיות שמקורן בתורשה.

סיבות פסיכולוגיות – מתח ולחץ נפשי, למשל, מגביר את  הסיכוי להופעת אקנה.

תזונה – איננה גורם ישיר, אבל תזונה שאינה נכונה יכולה להשפיע לרעה על בעלי נטייה לכך. קיימים מחקרים רפואיים שקושרים בין מזון עשיר בסוכרים ובין הגברת ההסתברות להופעת האקנה.
הצטברות של תאי עור מתים בשילוב של הפרשות שומניות מהפנים.


טיפולים והתנהגות

טיפולי אקנה נעשים במספר שלבים. השלב הראשוני וההכרחי הוא ניקוי עור הפנים. הטיפול חייב להיעשות בתכיפות יום יומית ובאמצעות תכשירים מתאימים. אלו מסייעים בהסרת עודפי שומן, תאי עור מתים ולכלוך, וכן, בפתיחת נקבוביות סתומות שגורמות ליצירת קומודונים. לעור שמנוני יש לתת תשומת לב מיוחדת. שימוש בתכשירים השומרים על חומציות הטבעית של העור והמכילים חומרים בעלי אפקט אנטי בקטריאלי מונעים התפתחות זיהומים.

 פעולות מנע אחרות נוספות מסייעות לריפוי מהיר יחסית של הפצעים: אין לפוצץ פצעי בגרות. פיצוץ עלול לגרום למוגלה שיוצאת לפגוע בעור הפנים שמסביב לפצע. גם שומן שנמצא באצבע עלול להזיק ולהחריף את מצב הפנים. יש להימנע ככל שניתן ממגע בעור במקומות המודלקים, ובמיוחד, ממגע עם ידיים מלוכלכות. גם מגע שיער שעלול להזיק. יש להגן על  העור מפני שמש, וכאשר משתמשים בתכשירי הגנה מהשמש יש להקפיד שהם יהיו ללא מרכיב שומני. טיפולים רפואיים אינם מקובלים ונעשים רק לאחר התייעצות עם רופאי עור.

ככלל, האקנה היא תופעה שנוצרת וחולפת מאליה. כך, ששמירה על כללי התנהגות מתאימים כפי שהוצגו כאן תסייע מאוד להיעלמותה, ומנגד, תימנע נזקים בלתי הפיכים. מומלץ להתייעץ עם מומחים לתחום אשר יכולים להדריך כל מי שסובל מהתופעה ואף לספק את  התכשירים  המתאימים ביותר מבחינת  המטופל. היעלמות אקנה מהירה תימנע סיבוכים נפשיים ובריאותיים מורכבים אפשריים בקרב הצעירים המתבגרים.
האתר נבנה ע"י
שמיים קידום אתרים
תפריט דף הבית טלפון