דלקת בברך

"יש לי בעיות בברכיים", "איזה כאבים יש לי בברכיים" או "הלכה לי הברך" הם רק חלק מהביטויים שאנחנו שומעים מאנשים שסובלים מהברכיים שלהם. דלקת בברך היא דלקת נפוצה ביותר שיכולה להתרחש אצל כל אחד מאיתנו, והיא לא צריכה שתעשו הרבה בשביל להתפרץ. אז מהי דלקת בברך, איך היא נגרמת ואיך מטפלים בה? כל זאת ועוד במאמר הבא.

דלקת בברך – לא רק לבני 80

נהוג לחשוב שבעיות בברכיים בפרט או בגוף ובפרקים בכלל מתרחשות רק בקרב אנשים מבוגרים, אך תנו לנו לספר לכם – זו סברה ממש לא נכונה. דלקת בברך יכולה להתפרץ גם אצל אנשים צעירים בעקבות מגוון רחב של סיבות – תנועה לא נכונה במהלך אימון, צעד חריג או מאמץ גדול מדי עלולים לגגרום לדלקת בברך להופיע בקלות ובמהירות.

אחד הדברים שמאפיינים את הברכיים שלנו הוא שהן נושאות עליהן את כל משקל הגוף שלנו, זאת לצד העובדה שהן אמורות להיות איבר גמיש ומנייד. בעקבות הלחץ שמופעל עליהן לאורך רוב היום בפעולות פשוטות כמו הליכה, ריצה או עלייה במדרגות, הן בעלות פוטנציאל גבוה לשחיקה ובעקבות כך להופעת דלקת בברך.

איך נגרמת דלקת בברך?

מעבר לנתונים כמו משקל, גיל, חוזק או חולשת שרירי הרגליים או ביצוע פעילות גופנית, קיימות גם דלקות בברך שנגרמות בעקבות שחיקה.

פגיעה ברצועת הברך, קרע במניסקוס, דלקת בגיד הפיקה, בורסיטיס – דלקת הבורסה, אוסטאוארטריטיס – דלקת מפרקים ניוונית, ראומטואיד ארתריטיס – דלקת מפרקים שגרונית ושיגדון – מחלת גאוט, הם הסיבות העיקריות להופעת דלקת בברך. הן מופיעות בעקבות ביצוע פעילות גופנית, סיבוב חזק של הברך, שחיקה, קפיצות רבות, משקל עודף ועוד.

איך מטפלים בדלקת בברך

איך מטפלים בדלקת בברך?

קיימות שיטות רבות שבאמצעותן ניתן לשכך או לטפל בדלקת בברך. שיטות של קירור וחימום הברך עשויה להפחית את הכאב ולהוריד את הנפיחות שנוצרת בעקבות הדלקת בברך. תרגילי מתיחה עדינים יכולים גם הם לסייע להחזרת התפקוד התקין של הברך. טיפולי רפואה משלימה כמו פיזיותרפיה, דיקור סיניים, הידרותרפיה ועוד יכולים לשפר את תקינות הברך ותפקודה.

נוסף על כך, אפשר להשתמש בתחבושות אלסטיות כדי לייצב את הברך ולהוריד מהלחץ שמופעל עליה. תוספי תזונה גם הם יכולים לשחק תפקיד חשוב בהחזרת הברך למצבה התקין – תוספים כמו כורכום, אומגה 3 ועוד.

אכילת מזונות מסויימים המכילים חומרים מעכבי דלקת כמו דגים, אבוקדו, שום, כרובית, זרעי פשתן, אגוזי מלך ועוד, יכולה לסייע מאוד להחלמה מדלקת בברך.

יש שיטות נוספות?

כמובן. בביקור אצל רופא תוכלו לקבל מגוון משחות למריחה, משככי כאבים, תרופות אנטי דלקתיות ועוד. הרופא גם יוכל לאבחן אם מדובר במצב חמור יותר שמצריך ניתוח או הזרקת סטרואידים להתמודדות עם דלקת בברך.

סובלים מדלקת בברך? כעת אתם יודעים כיצד להתמודד איתה. החלמה מהירה!

נגישות
גלילה לראש העמוד