5 טיפים חשובים למניעת עששת

במקרים החמורים שלה, עשויה מחלת העששת לגרום לריקבון של השיניים והחניכיים, להביא איתה כאבים רבים וחוסר נוחות מתמשכת. אמנם רקמת השן היא החזקה ביותר בגוף האדם, אך המאכלים והמשקאות שאנו צורכים גורמים לה להיחלש ולהיפגע במהירות. אחרי הצינון הנפוץ, העששת היא המחלה הנפוצה ביותר בעולם וכמעט כל אחד יסבול ממנה לפחות פעם אחת בחייו. חשוב לדעת כי ישנן דרכים פשוטות למנוע את העששת ולהימנע מכל המצבים הלא נעימים הללו. מי שיקפיד עליהם, יכול בהחלט להבטיח את בריאות הפה, השיניים והחניכיים ומומלץ לנסות וליישם לפחות את חלקם.

צחצוח שיניים קבוע

המנטרה הזו, שהורים משננים לילדים כמעט מהיום בו צומחות להם שיניים, היא חשובה לאין שיעור. אתר Dent Clinics הישראלי מסביר כי צחצוח קבוע בבוקר ולפני השינה מרחיק את החיידקים שגורמים לעששת. בנוסף, מומלץ בהחלט להוסיף עוד מועד צחצוח אחד במהלך היום אחרי ארוחה גדולה ובפרט אחרי שאוכלים דברים מתוקים או שמנוניים.

5 טיפים למניעת - עששת

שימוש בתכשירים נוספים

לצד הצחצוח הקבוע של השיניים, טיפולים נוספים כמו שימוש בחוט דנטלי, מי פה וקיסמים דנטליים איכותיים יעזרו לכם להרחיק באופן קבוע את החיידקים הרעים מהפה שלכם וכך להימנע מהעששת. שימו לב כי קיסמי העץ הפשוטים לרוב לא עושים עבודה טובה ובדרך אפילו גורמים לנזק בכך שהם דוחפים את החיידקים עמוק יותר אל בין השיניים. מומלץ לבחור בעזרים איכותיים אותם תמצאו בבתי המרקחת ואפילו לקבל המלצה מרופא השיניים שלכם על אמצעים שיעזרו.

ביקור קבוע אצל רופא השיניים והשיננית

גם אם אתם מקפידים על צחצוח יסודי וטיפול קבוע בשיניים שלכם, אין תחליף לביקור קבוע אצל השיננית ורופא השיניים. רק הם יכולים לדאוג לכם לניקוי עמוק ויסודי באופן תקופתי, לעלות על בעיות וסיכונים הנוגעים לבריאות השיניים שלכם ולהפנות אתכם לטיפול נכון. הקפידו לבקר את השיננית לפחות אחת לחצי שנה ואת רופא השיניים בהתאם לצורך ולהמלצות.

תזונה מאוזנת

העששת אוהבת במיוחד פחמימות וסוכרים. נכון שאי אפשר להימנע מהם באופן מוחלט, אבל זה יהיה נכון מאד לקצץ ולהפחית במידת האפשר במזון שמזיק לשיניים. בנוסף, מומלץ לאכול פירות וירקות עם הקליפה ולא לקלף אותם ובכל מקרה לסיים ארוחה בזמן של חצי שעה ולתת לרוק לשטוף ולנקות את החיידקים מהפה לאחר מכן.

הימנעות מעישון ושתיית אלכוהול

יש עשרות סיבות מצוינות וחשובות מדוע לא לעשן או לשתות אלכוהול בכמויות גדולות, ומניעת עששת היא אחת מהן. נכון, יש כאלה שלא מסוגלים או לא מעוניינים להימנע מכך לחלוטין, אבל גם כאן ההמלצה היא לכל הפחות להפחית בכך כמה שניתן. בנוסף, אם מתאפשר לצחצח שיניים ולנקות את הפה והחניכיים לאחר עישון או שתיית אלכוהול, כדאי מאד לעשות זאת באופן מיידי ולא לחכות ולעשות את זה רק בשעות הערב המאוחרות.

 

 

 

נגישות
גלילה לראש העמוד